4/4 Jak chránit svá data, počítač a mobil

Bezpečné používání cloudových úložišť

Illustration

Cloudová úložiště často používáte, i když o tom nevíte. Máte-li telefon s Androidem, získali jste účet u Googlu a s tím spojený Disk Google i Fotky Google. Stejně tak je to u iPhone, tam máte iCloud, do kterého se ukládají nejenom zálohy, ale i vaše fotografie a dokumenty.

Pro úložiště na internetu (a cloudová úložiště obzvlášť) platí hlavně to, že jde stále o veřejný prostor a rozhodně tam nepatří žádné opravdu důvěrné dokumenty či fotografie. Pokud vám někdo hackne účet nebo někomu umožníte přístup, dostane se ke všemu, co máte v „cloudu“ uložené.
Chraňte si tedy tato úložiště silným heslem a rozhodně i dvoufázovým ověřením. Tak, jak to už bylo popsáno u zabezpečování e-mailu a sociálních sítí.

Soubory z cloudových úložišť budete často sdílet s dalšími lidmi, proto pamatujte, že pokud něco sdílíte odkazem, který nevyžaduje, aby druhý člověk měl v úložišti účet, tak jste onu sdílenou věc zpřístupnili komukoliv. Stačí, aby někdo další získal odkaz.

Pamatujte také, že data v cloudu jsou chráněna proti ztrátě, ale nikdy to není dokonalé a vždy může dojít k tomu, že se vám ztratí. Cloud tedy rozhodně nemějte jako jediné místo, kde máte soubory uložené.

Kvízy

Podklady ke stažení

Videa

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.