1/5 Propaganda a cenzura

Úvod do tématu

Illustration

Slovo propaganda má svůj původ už na začátku 17. století, kdy vznikla Posvátná kongregace pro šíření víry (Sacra congregatio de propaganda fide). Ta měla za cíl šířit osvětu o katolické církvi. V té době slovo propaganda nebylo vnímáno negativně, šlo jednoduše o propagování.

Dnes propagandu vnímáme spíš negativně, na čemž má velký podíl její používání před a v průběhu 2. světové války (nacistická propaganda vyobrazovala židy jako proradné a chamtivé obchodníky, kteří bohatnou na úkor slušných a poctivě pracujících Němců). Podobně komunistická propaganda v Československu zase nasazovala psí hlavu západnímu světu, intelektuální elitě a lidem s jiným politickým přesvědčením než tím komunistickým. 

Proto, když se řekne propaganda, si většinou představíme lhaní, manipulaci a šíření strachu či nenávisti. A to i přesto, že existuje propaganda pozitivní, například kampaně podporující používání bezpečnostních pásů nebo darování krve.

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.