6/6 Ukradené a falešné účty

Co když se setkáte s podvodem

Illustration

Pokud vám někdo ukradne účet na sociální síti, můžete se pokusit získat ho zpět. Všechny sociální sítě na to mají určitý mechanismus, ale bohužel je velmi málo pravděpodobné, že se to podaří. Nečekejte žádnou velkou pomoc od služby samotné, se zákaznickou podporou Facebooku a dalších sítí není často možné nijak přímo komunikovat, a pokud ano, tak rozhodně ne v češtině. Přesto je dobré se o to pokusit. Krádeže účtu na sociálních sítích sice můžete zkoušet nahlásit i policii, ale ta s tím nebude schopna prakticky nic dělat.

Když vás kontaktuje falešný účet 

Na sociálních sítích je vždy možné profil nahlásit. Stačí zajít na profil a tam vybrat možnost nahlášení. V nahlášení vám mohou pomoci i vaši přátele, požádejte je, aby falešnou kopii účtu nebo vás hacknutý účet nahlásili. Můžete tím zabránit okrádání dalších lidí. 

Pokud jste se stali obětí falešného účtu 

I kdybyste třeba ani nepřišli o peníze, i tak pokus o krádež nahlaste policii a poskytněte jí maximum údajů. Také vše začněte řešit se svým mobilním operátorem. Ideální je hned pořídit snímky obrazovky s kompletní komunikací se zlodějem. To třeba pro případ, že zloděj účet smaže nebo mu bude smazán.
 

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.