Zpět na webový portál

Podvody s falešnými účty (3/6)

Podvodné účty jsou běžné všude na internetu, od spamovacích e-mailů až po falešné účty na sociálních sítích. Podvodníci mají několik důvodů, proč je zakládají, a žádný není ve vašem nejlepším zájmu. Útočník se vás jejich pomocí snaží:

  • Sledovat – může jít o stalkera, který je vámi posedlý a falešný profil využívá ke zjištění dalších informací o vás
  • Manipulovat – pod falešnou identitou vystupují hlavně kybergroomeři a jiní sexuální predátoři. 
  • Okrást – zloději z vás pod maskou přítele mohou vymámit telefonní číslo pro m-platby, a dokonce i číslo vaší platební karty.  

Jakmile si takový zloděj identity získá vaši důvěru, není pro něj těžké ukrást i váš účet, zamezit vám k němu přístup a použít ho k nalákání dalších obětí.   
Útočníci někdy bývají z České republiky, ale často jde o organizované skupiny ze zahraničí. Facebook navíc příliš nespolupracuje, a tak jediná šance, jak něco zjistit, je přes mobilního operátora. Ale i tak se připravte na to, že půjde o velmi zdlouhavý a obtížný proces.

Příběh ze života

„Útočník oslovil mou dceru z Messengeru její kamarádky, kterou měla v přátelích na Facebooku a jejíž účet podvodným jednáním též ukradl. Požádal o poskytnutí jejího telefonního čísla. Na toto číslo si nechal zaslat nové heslo pro Facebook a následně jí napsal stejným způsobem přes Messenger, aby mu kódy na ukradený Messenger její kamarádky poslala.
Má dcera bohužel ve spěchu situaci nevyhodnotila a heslo útočníkovi zaslala.
Motivace útočníka nám není známa, na facebookový profil dcery sice nedává nové příspěvky, nicméně na něj chodí, což jsem viděla na Messengeru - do té doby, než mě z přátel dcery vyloučil.
Vzhledem k tomu, že mám tři děti a ohroženo je potenciálně mnoho nezletilých, nechci nechat záležitost plavat. Pracuji na tom, aby se tím zabývala policie."

Podklady ke stažení