Zpět na webový portál

Zákonná výjimka (6/8)

Podobně jako v případě autorského práva u fotek a záznamů lidí existuje skulinka pro zpravodajská média a média obecně, a to jsou takzvané ilustrační fotografie a záběry. Například pokud televizní štáb točí o rekordně teplém počasí a kamerou snímá frontu lidích čekajících u stánku se zmrzlinou, nemusí se každého člověka jít zeptat na svolení. 

Ani média a odborné instituce si ovšem nesmějí zveřejňovat cokoli. Vybírat musí takové materiály, které člověka nezesměšňují a nesnižují jeho důstojnost. Tedy například zařadit do zpravodajství záběr pána, který si kopeček zmrzliny převrhl na tričko.  

Souhlas je v ceně 

V případě akcí, jako jsou koncerty, festivaly, workshopy nebo konference, lze souhlas zabudovat už do všeobecných obchodních podmínek, které se vztahují ke vstupence na akci nebo vstupu do areálu. Schválně si příště dobře prostudujte svůj lístek na koncert. 

Podobně je to s členstvím ve spolcích nebo dokonce zaměstnaneckou smlouvou, i ty mohou obsahovat odstavce se souhlasem zveřejnění vašich fotografií pro marketingové účely, například na firemním Facebooku nebo v reklamní brožuře.     
 

Podklady ke stažení