5/8 Ochrana osobních údajů

Zveřejňování lidí na internetu

Illustration

Podle občanského zákoníku jsou fotka, video a dokonce i zvukový záznam hlasu, na kterých je osoba poznat, považovány za osobní údaje podobně jako jméno nebo rodné číslo. A tak se s nimi musí i zacházet. 

V praxi to znamená, že pokud si na oslavě uděláte selfie se dvěma svými přáteli, správně byste měli mít souhlas každého jednoho z nich, že fotku můžete postovat na svém Facebooku nebo Instagramu. Přátelé a rodina vás nejspíš k soudu nepoženou, ale do problému se můžete dostat, pokud zveřejníte fotky cizích lidí. 

Jako příklad si vezměme oblíbenou stránku peopleofwalmart.com, která slouží k pobavení a zobrazuje fotky většinou ne úplně šťastně oblečených lidí nakupujících v obchodech amerického řetězce Walmart. I když většina aktérů je vyfocená zezadu a nejde je poznat, najdou se tu i fotky obličejů. A to už je problém hlavně proto, že fotky jsou cokoli jen ne lichotivé.   

Podobně je na tom instagramový účet Hot Dudes Reading, který zveřejňuje obrázky náhodných přitažlivých mužů, kteří si čtou v MHD. Ačkoli je účet jistě pozitivně laděný (a málokterý vyfocený muž si bude stěžovat zrovna na nálepku přitažlivého milovníka knih), všem mužům je jasně vidět do obličeje a fotky byly zveřejněny bez jejich, často i vědomí, natož svolení. V případě účtu Hot Dudes Reading vstupuje do hry ještě fakt, že autoři profilu vydali knihu obsahující fotografie mužů, čímž na jejich fotkách navíc vydělávají.     

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.