Zpět na webový portál

Zveřejňování lidí na internetu (5/8)

Podle občanského zákoníku se fotka, video, a dokonce i zvukový záznam hlasu, na kterých je osoba poznat, považují za osobní údaje podobně jako jméno nebo rodné číslo. A tak se s nimi musí i zacházet.

V praxi to znamená, že pokud si na oslavě uděláte selfie se dvěma svými přáteli, správně byste měli mít souhlas každého jednoho z nich, že fotku můžete dát na svůj Facebook nebo Instagram. Přátelé a rodina vás nejspíš k soudu nepoženou, ale do problému se můžete dostat, pokud zveřejníte fotky cizích lidí.

Jako příklad si vezměme oblíbenou stránku peopleofwalmart.com, která slouží k pobavení a zobrazuje fotky většinou ne úplně šťastně oblečené lidi nakupující v obchodech amerického řetězce Walmart. I když většina aktérů je vyfocená zezadu a nelze je poznat, najdou se tu i fotky obličejů. A to už je problém hlavně proto, že fotky jsou cokoliv, jen ne lichotivé.  

Podobně je na tom instagramový účet Hot Dudes Reading, který zveřejňuje obrázky náhodných přitažlivých mužů, kteří si čtou v MHD. I když je účet jistě pozitivně laděný (a málokterý vyfocený muž si bude stěžovat zrovna na nálepku přitažlivého milovníka knih), všem mužům je jasně vidět do obličeje a fotky jsou veřejné bez jejich, často i vědomí, natož svolení. V případě účtu Hot Dudes Reading vstupuje do hry ještě fakt, že autoři profilu vydali knihu obsahující fotografie mužů, čímž na jejich fotkách navíc vydělávají.

Podklady ke stažení