4/5 Autorská práva

Autorské právo a stahování

Illustration

Stahovat z internetu můžete cokoli – fotky, videa, hudbu, audio- i e-knihy, hry, software nebo texty. Ale jen takzvaně pro vlastní potřebu. Bez souhlasu autora nebo vydavatele (u knih, filmů a hudby) je ale nesmíte jakkoli sdílet. Tím se myslí dokonce i to, že stažený film půjčíte kamarádovi na flashce nebo si z internetu stáhnete cizí fotku do pracovní prezentace. 

Řešením je stáhnout si fotku, video nebo hudbu, které jsou k dispozici na placených nebo i neplacených foto-, video- a audiobankách. Nebo autora na internetu vypátrat a požádat ho o souhlas. 
Autora fotky nebo videa vám může pomoct najít funkce Reverse Image Search (pro obrázky) nebo Reverse Video Search (pro videa), kterou má dokonce i sám Google. Ta vám dokáže dohledat, na jaké stránce a v jakém kontextu se video nebo fotka poprvé objevily na internetu. U první zmínky je nejpravděpodobnější, že je zveřejnil sám autor.

Streamování a stahování vs. torrent 

Pokud seriál nebo film sledujete online přes streamovací službu, autorský zákon tím neporušujete. Maximálně ho může porušovat webová stránka, pokud vám umožňuje sledovat videa, aniž by měla souhlas autora nebo vydavatele. Dokonce, i když si ze stránky video stáhnete pro své vlastní potřeby, neporušujete zákon.

Jiné je to ale při stahování dat (videa, hudba, software atd.) pomocí torrentových stránek. Torrent funguje tak, že zatímco stahujete data, zároveň je také odesíláte dalším uživatelům. A to už je podle definice zákona sdílení.  
 

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.