1/5 Autorská práva

Úvod do tématu

Illustration

Autorská práva jsou poměrně detailně definovaná. Na evropské i na celosvětové úrovni. Přesto na internetu jako by spíš neexistovala, než existovala.

Jedním ze základních principů internetu je odjakživa svobodný přístup k informacím. Toto a neregulovatelnost celého internetu vytvořilo jakousi šedou zónu, ve které může kdokoli vzít a použít cokoli, a to jakýmkoli způsobem, dokud se autor neozve na protest. Právě nekonečné množství dat dělá mnohdy nemožné autora dohledat. A ze stejného důvodu se také většina autorů ani nedozví, jestli jejich dílo někdo nezneužil. 

Informace na internetu jsou navíc většinou zdarma. A pro dobro demokratických principů je potřeba, aby to tak i zůstalo. Tento zvyk a fakt, že většina lidí porušení autorských práv ani nepovažuje za skutečný zločin, znemožňují chránit práva autorů a společností tak, jak by si zasloužili.     


 

Podklady ke stažení

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.