Zpět na webový portál

Autorské právo a stahování (5/6)

Stahovat z internetu můžete cokoli – fotky, videa, hudbu, audio- i e-knihy, hry, software nebo texty. Ale jen pro osobní potřebu. Bez souhlasu autora nebo vydavatele (u knih, filmů a hudby) je ale nesmíte jakkoli sdílet. Tím se myslí dokonce i to, že stažený film půjčíte kamarádovi na flashce nebo si z internetu stáhnete cizí fotku do pracovní (děti a žáci do školní) prezentace, referátu apod.

ŘEŠENÍ: stáhnout si fotku, video nebo hudbu, které jsou k dispozici na placených nebo i neplacených foto-, video- a audiobankách. Nebo autora na internetu vypátrat a požádat ho o souhlas.

Autora fotky nebo videa vám může pomoct najít funkce Reverse Image Search (pro obrázky) nebo Reverse Video Search (pro videa), kterou má dokonce i sám Google. Ta vám dokáže dohledat, na jaké stránce a v jakém kontextu se video nebo fotka poprvé objevily na internetu. U první zmínky je nejpravděpodobnější, že je zveřejnil sám autor.

Streamování a stahování vs. torrent

Pokud seriál nebo film sledujete online přes placenou streamovací službu (jako jsou naše O2 TV, dále Netflix, Apple TV, HBO, Disney+ atd.), pak si můžete být jisti, že se díváte na legální program a že za každé vaše zhlédnutí dostanou tvůrci filmu spravedlivou odměnu a vy tím autorský zákon neporušujete.)

POZOR: Pokud si ale film nebo seriál stáhnete z úložiště, kde sice třeba také zaplatíte, například za rychlost stahování, z takového „podnikání“ nemají tvůrci filmů, vydavatelů atd vůbec nic. Úložiště se s tvůrci nimi o své zisky nedělí. Tváří se totiž, že vlastně vůbec neví, že většina dat v jejich úložišti jsou nelegálně sdílené filmy, které tam někdo nahrál v rozporu s autorským zákonem.

Stejně nefér je to při stahování dat (videa, hudba, software atd.) pomocí tzv. torrentových stránek. Torrent funguje tak, že zatímco stahujete data, zároveň je také odesíláte dalším uživatelům.