7 tipů, jak na autorská práva (2/5)
- Z internetu si můžete stáhnout cokoli jen pro sebe a nikoho jiného. Stáhnout si tedy můžete třeba film, ale už ho nikomu jinému mimo svou nejbližší rodinu nesmíte zkopírovat nebo půjčit.
- Zveřejnit naopak můžete jen vlastní fotky, videa, hudbu, texty nebo software. Pokud použijete cizí dílo bez svolení autora, porušujete zákon a říkáte si o pokutu.
- Citovat můžete část knížky, blogu nebo jiného textu, v některých případech i kratší celé dílo (třeba báseň, citát nebo manifest), pokud pokaždé uvedete zdroj (jméno autora a dílo).
- Práva autora zanikají až 70 let po jeho smrti, pak je dílo volné pro všechny. Často ale práva vlastní společnosti a instituce, které mají práva na práci svých zaměstnanců, a ty neumírají.
- Pokud chcete fotku, hudbu, video, software nebo třeba text použít, dohledejte si autora a požádejte ho o svolení.
- Používejte díla označená licencí Creative commons, které vám dovolují cizí práci bezplatně používat. Najdete je v Google vyhledávači i v různých bezplatných foto-, audio- a videobankách.
- Tím, že si seriál nebo film streamujete nebo stahujete (pro vlastní potřebu), neporušujete autorský zákon. Ale může ho porušovat webová stránka, která video ke shlédnutí a stažení poskytuje bez licence.