Jak na hesla (3/3)
Správce hesel
Nejlepší je naučit se používat správce hesel. To jsou specializované softwary, aplikace (tzv. password managers), které vám vytvoří náhodná složitá hesla a hlavně si je pamatují a vyplní je tam, kde jsou potřeba. Vy si tak musíte pamatovat jenom jedno heslo, to do vašeho správce hesel.
Příklady těchto aplikací: LastPass, 1Password, StickyPassword, RoboForm.
Posloupnost slov
Pokud nemůžete používat správce hesel a čistě náhodnou řadu znaků a číslic si jako heslo nezapamatujete, zkuste delší posloupnost slov jako říkanku nebo část písničky, kterou na první dobrou nejde uhodnout. Neuškodí heslo doplnit o nějakou tu číslici nebo symbol. Například ze „Skákal Pes Přes Oves, Přes Zelenou Louku“ můžebýt „SPPOPZL“ – ideální je doplnit ještě část jiné písničky a číslo.
Jak s heslem zacházet
- Heslo musí být neuhodnutelné a silné
- Na každou službu, web, hru a aplikaci je potřeba mít unikátní heslo
- Dobré heslo nepotřebujete změnit do okamžiku, než ho někdo odhalí
- Což je také důvod, proč vlastní heslo nikdy nesmíte dávat nikomu cizímu
- Pokud je to možné, přihlašování chraňte dvoufázovým ověřením
Bezpečnostní otázky
Kontrolní otázky, které některé služby používají, jsou zásadně nebezpečné, pokud si vyberete něco jako „Jméno vaší matky za svobodna“ a vyplníte odpověď po pravdě. Bezpečně používat kontrolní otázky znamená vymyslet si na každou z nich další unikátní heslo jako odpověď.
Jak poznáte, jestli někdo získal vaše heslo?
Pokud někdo získá vaše heslo od služby nebo aplikace, může vás na to upozornit notifikací samotná služba. V takovém případě je už ale často pozdě, útočník využije přístup ke změně přihlašovacích údajů a jako první změní přihlašovací e-mail. Vy už se pak ke svému účtu nedostanete. Něčemu takovému můžete zpravidla zabránit jenom tím, že budete používat dvoufázové ověření.
TIP: Ověřte si, jestli z nějaké online služby neuniklo právě vaše heslo. Jděte na www.haveibeenpwned.com a zadejte váš e-mail. Dozvíte se, jestli v některém úniku hesel nebyl právě ten váš e-mail a s ním spojené heslo.
Podklady ke stažení
-
Infolist: Bezpečné heslo
Jsou tvůj e-mail, Facebook, Instagram, WhatsApp, Snapchat a další appky zabezpečené, nebo taky děláš tyhle chyby?
Stáhnout soubor (file) -
Metodický námět na výukové aktivity: Bezpečné heslo
Metodický námět na výukové aktivity k tématu bezpečné heslo. Cílem výukových aktivit je připomenout si zásady počítačové bezpečnosti – především pak zásady pro tvorbu bezpečného hesla, rozeznávání a nakládání s viry atd.
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro děti i rodiče: Internetem Bezpečně
Příručka autora Romana Kohouta je určená dětem od 6 do 12 let. Vysvětluje rizika, se kterými se mohou při používání internetu setkat, a nabízí, jak se o internetovou bezpečnost postarat.
Stáhnout soubor (file)