Zpět na webový portál

11 tipů na bezpečné zacházení s hesly (2/3)

Dejte si tu práci s vytvořením originálního hesla pro každý účet. Především pro ty klíčové, jako je e-mail, Facebook nebo internetové bankovnictví.

Hlídejte si, jestli přihlašovací údaje opravdu zadáváte pouze tam, kam máte. Phishing (česky rhybaření) je metoda sociálního inženýrství, která vás může zmást k zadání přihlašovacích údajů na úplně jiném webu, než kam patří. Phishingové útoky například běžně vytvoří kopii přihlašovacích stránek internetového bankovnictví.

Své přihlašovací údaje nikdy nedávejte nikomu cizímu. Pamatujte si, že provozovatel webu, aplikace či softwaru vaše heslo nejenom nepotřebuje, ale také vám ho nemůže říct – nemá a nesmí ho mít uložené v databázi. K přihlašování se ve skutečnosti používá jenom matematický „otisk“ vašeho hesla – z toho původní heslo zjistit ani nejde.

Pokud jste s nějakou službou, programem či aplikací přestali pracovat, tak se odhlaste. Platí to zejména tam, kde počítač nebo zařízení mohou použít další lidé. Ve škole, v práci, v kavárně. Výjimkou může být váš domácí počítač, ale i tam možná budete chtít být opatrní, pokud k němu mají přístup děti.

✅ Nenechte internetový prohlížeč pamatovat si hesla, pokud není počítač přímo a jenom váš. Ani ten by si ale neměl pamatovat zásadní hesla, jako je heslo k vašem e-mailu či do internetového bankovnictví.

Hesla se neposílají e-mailem ani chatem. Bezpečné příliš není ani poslání přes SMS. Vždy se může najít někdo, kdo takhle k heslu získá přístup.

✅ Hesla si nepište nikam, kde je možné si je volně přečíst. Nepatří na lepicí lísteček na váš monitor, není vhodné je ukládat v souboru v počítači. S výjimkou toho, že použijete šifrování, a soubor s hesly je tak zabezpečený proti neoprávněnému přístupu.

✅ Pravidelná změna hesla je nebezpečný mýtus, za který se jeho tvůrce již celému světu omluvil. Heslo si měňte pouze tehdy, pokud je k tomu důvod – zejména pokud došlo k jeho prozrazení.

✅ Heslo vám může ukrást i virus v počítači, pro který se používá označeni keylogger (zaznamenává stisky klávesnice). Chraňte si počítač, notebook i telefon antivirovým softwarem. Bezpečnostní otázky jsou velmi častý důvod hacknutí účtů, nikdy na ně nedávejte reálné odpovědi. Něco si vymyslete nebo dejte jako odpověď další unikátní heslo.

Snažte se používat správce hesel, které vytvoří unikátní a složité heslo a zapamatují si ho za vás. Můžete v nich mít stovky hesel, aniž by bylo potřeba si je skutečně pamatovat. Některé umí i varovat, pokud se vaše hesla objevila v seznamu uniků.

Všude, kde je to možné a tvůrci webu nebo aplikace to umožňují, používejte dvoufázové ověření.

Videa