Zpět na webový portál

10 tipů pro bezpečné sociální sítě (2/9)

✅ Do přátel si nepřidávejte cizí lidi, při přijímání žádosti o přátelství si ověřte, že nejde o falešný účet.

✅ Hlídejte, kdo vás sleduje. Dětské účty je důležité nastavit tak, aby nebyly veřejné a bylo nutné zažádat o možnost sledování. Na sociálních sítích nikdy nevíte, kdo je doopravdy na druhé straně. Pedofilové se na sociálních sítích běžně vydávající za malé holky nebo kluky. Sňatkoví podvodníci zase za vojáky nebo bohaté podnikatele.

✅ Na sociální sítě nepatří osobní, důvěrné a citlivé informace. Děti by neměly ani říkat, kolik jim je let, kde bydlí, kam chodí do školy nebo kde pracují jejich rodiče. Hlídat je potřeba telefonní čísla, e-mailové adresy, hesla a později i platební karty.

✅ Na profil by se neměly dostat intimní a vyzývavé fotky nebo sexuálně motivovaná videa. Nepatří sem ani fotografie vašich dětí, protože jsou vítaným cílem pedofilů a tvůrců dětské pornografie.

✅ Pamatujte si, že provozovatelé jako Facebook, Instagram a další příliš neřeší bezpečnost a soukromí. Navíc sídlí v zahraničí a pomoci se nedovoláte.

✅ Sociální síti nedávejte přístup ke kontaktům v telefonu ani k vašemu e-mailovému účtu. Dáte-li, zneužijí toho a vy navíc poskytnete údaje o vašich kontaktech někomu cizímu, aniž by o tom vaše kontakty věděly.

✅ Nikdy nedávejte přístup k účtu aplikacím. Případně si alespoň hlídejte, aby ten přístup nemohl způsobit problémy, jako je krádež účtu nebo možnost za vás něco dělat.

✅ Hesla musí být unikátní a neuhodnutelná. Vyplatí se používat správce hesel – softwary, které hesla nejen generují, ale i si je pamatují za vás.

✅ Pokud je to možné, chraňte si účet na každé síti dvoufázovým ověřením. Hlavně si chraňte váš e-mailový účet. Pokud někdo získá přístup k němu, ukradne vám i všechny online služby, do kterých jste se přes něj přihlásili.

✅ Zamezte cizím lidem v přístupu k vašemu telefonu, tabletu a počítači.

Podklady ke stažení

Videa