Zpět na webový portál

Reklama na internetu (1/5)

Zatímco poznat reklamu v ostatních médiích je relativně snadné, na internetu to tak jednoduché nebývá. Jednak je regulace reklamy ve standardních médiích přísnější a je jich navíc celkem snadno kontrolovatelné množství. Virtuální džungle je mnohem nepřehlednější.

V televizi ji bezpečně poznáme, protože reklamní bloky bývají explicitně označené. Na internetu se ale reklama často tváří třeba jako běžný výsledek vyhledávání anebo příspěvek na sociální síti, a odlišit ji od ostatního obsahu není vždy snadné.

Stačí nakouknout na profily populárních instagramerů nebo youtuberů. Jejich fotky i videa jsou často plné neoznačené reklamy. Běžně propagují produkty a služby, a dostávají za to zaplaceno. Tím se pochopitelně nechlubí. Součástí hry je jejich snaha vzbudit pocit, že produkt či službu opravdu používají. Prolínání reklamy a zábavy je v tomhle případě hodně markantní.

Právě proto se jim říká influenceři (z anglického influence – vliv). Sleduje je totiž spousta lidí, které můžou svým obsahem nějak ovlivnit. Například, aby si koupili určitý výrobek nebo navštívili konkrétní místo. Je samozřejmě dobré, když reklama vypadá přirozeně a influencer ukazuje a propaguje produkt, který opravdu normálně používá. Přesto by měl ale reklamu jasně a viditelně označit – například hláškou „Placená spolupráce”, „Barter” (pokud za reklamu nedostane peníze, ale propagovaný produkt) nebo třeba hashtagy #reklama nebo #ad (reklama anglicky), v ideálním případě hned na začátku popisku.

Pokud influencer reklamu ve svém obsahu nepřizná, dopouští se tzv. klamavé obchodní praktiky a porušuje zákon. Ano, i reklama se musí řídit zákony – a to hlavně zákonem o ochraně spotřebitele a zákonem o regulaci reklamy.

Ale i mimo sociální sítě můžeme narazit na reklamu, která na první pohled jako reklama nevypadá – například ve vyhledávání. Když do Google zadáme třeba heslo „tenisky na běhání”, jako první se nám ve výsledcích vyhledávání ukážou reklamy. Jsou sice označené, ale na první pohled vypadají jako běžné odkazy. To, že se ukážou hned na prvním místě, ale neznamená, že by to byly nutně ty nejlepší odkazy. Znamená to, že někdo zaplatil za to, aby se na prvním místě zobrazovaly.

Ukázka reklamy ve vyhledávači – první dva odkazy jsou reklamy.

Další záludnost reklamy na internetu spočívá v umění dnešních technologií zobrazit konkrétní reklamu správné cílové skupině. Zatímco v televizi vidíme všichni stejné reklamy, na internetu je to jinak. To, co vidíme, je výsledek našeho předchozího vyhledávání a procházení na internetu. Pokud si jeden den budete prohlížet například turistické destinace v Itálii, další den se vám můžou automaticky začít ukazovat sponzorované příspěvky na sociálních sítích nebo bannerové reklamy na různých webech zaměřené právě na dovolené v Itálii, letenky do Itálie, cestovní kanceláře a podobně. Vyhledávač totiž vyhodnotil, že vás tohle téma zajímá, a proto jste pro tuhle reklamu ideální cílová skupina. Chcete se podobným reklamám vyhnout? Procházejte stránky v anonymním okně prohlížeče anebo si nainstalujte například AdBlock – doplněk pro blokování reklamy.

Ukázka reklamy (sponzorovaného příspěvku) na Facebooku (zdroj)

Ukázka bannerové reklamy na webu

PP – Product placement

Skrytá reklama se zdaleka netýká jen internetu. I tvůrci filmů, seriálů a hudebních videoklipů mají máslo na hlavě. Jejich díla se skrytou reklamou jen hemží. Přemýšleli jste někdy, proč ve filmu Sám doma musí Kevin od Santy dostat pár bonbonů Tic Tac?

Jedná se o tzv. product placement – doslova “umístění produktu”. Všimněte si, že hrdinové ve filmech a seriálech používají různé značky jídla, oblečení, aut nebo o nich mluví. I to je reklama, která sice proběhne jen tak mezi řečí, ale značky za ni samozřejmě taky platí. Jejich produkt přece uvidí tisíce nebo i miliony lidí. I o této reklamě by ale diváci měli vědět předem. Proto na začátku filmů nebo seriálů můžete vidět dvě písmena PP – zkratku pro product placement.

Videa