Jak si ověřit informace na internetu (5/6)
Hoaxy jsou často „podpořené fotografiemi a videi“, které pocházejí z různých zdrojů a jsou naprosto vytržené z kontextu. Zatímco dohledat alternativní názor k článku nebo zprávě je obvykle v silách i průměrně zdatného uživatele internetu, který používá kritické myšlení, s multimediálními poplašnými zprávami to může být oříšek.
Naštěstí existují online stránky jako třeba Tin Eye, které umí vyhledat původ videa nebo fotografie, tedy kdy a kde se poprvé objevila na internetu. Funkci Reverse Image Search (pro obrázky) nebo Reverse Video Search (pro videa) má dokonce i sám Google. Stačí si obrázek stáhnout do počítače a pak ho zase nahrát do libovolného Reverse Image Search vyhledávače. Ukáže vám původní webovou stránku i s texty, které se k obrázku nebo videu pojí.
Už samo vyhledávání podle obrázků v Googlu (Google Images) vám zobrazí skoro všechna použití obrázku, takže snadno odhalíte, že na různých webech byl použit v různém kontextu.
Podklady ke stažení
-
V digitálním světě | Aktivita: Pravda, nebo ne?
Aktivita (45 min) - Žáci si díky ní uvědomí, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé a že musí k informacím přistupovat kriticky.
Stáhnout soubor (file) -
Infolist: Hoax a fake news
Poplašná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. Patříš k těm, kdo jim snadno naletí?
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu
Příručka vznikla v rámci projektu E-Bezpečí proti hoaxům a fake news v prostředí české školy.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Otázky a odpovědi: Pravda, nebo ne?
Jak posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení? Důvody publikování fakenews. Postihy za publikování nepravdivých zpráv.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Pravda a lež na internetu: metodické náměty na výukové aktivityStáhnout soubor (file)
-
Příručka pro děti a rodiče: Surfařův průvodce po internetu
Mediální příručka pro lepší orientaci na internetu, kterou vydal projekt ZVOL SI INFO mapuje pět základních přešlapů dezinformací a propagandy.
Stáhnout soubor (file)
Videa
-
V digitálním světě: Pravda, nebo ne?
Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.
Stáhnout soubor (video) -
Umění dezinformací a polopravd
Chcete vědět víc o dezinformacích, fake news a dalších nešvarech mediálního světa? Video vzniklo ve spolupráci s E-Bezpečím v rámci projektu MŠMT na podporu vzdělávání učitelů.
Stáhnout soubor (video) -
Čemu (ne)věřit na internetu: média, hoaxy, fake news
Lži a maniuplace se internetem šíří velmi rychle. Jak rozlišit pravdu a lež?
Stáhnout soubor (video)