Hoax (4/6)
Hoax je cizí slovo pro podvod, výmysl, podvrh, často i poplašnou zprávu. Původní hoaxy málokdy měly za cíl uškodit, spíše šlo o zábavu. Jejich tvůrce se bavil vymýšlením něčeho, co se poté řetězově šířilo. Jeden z hoaxů byla i poměrně všeobecně známá „Modrá velryba”, při které údajně mládež plnila různé úkoly, které se stupňovaly až k sebevraždě. Záliba v mystifikacích očividně není novodobá záležitost, hoaxy vznikly už v 17. století.
Některé hoaxy jsou až absurdní a zneužívají se jako nástroj fake news. Sem patří například hoax o tom, že se gumičky do vlasů vyrábějí z použitých kondomů a šíří HIV. Nebo třeba to, že Jan Werich se v roce 1938 v Rozhlase vyjadřoval k Mohamedánům.
Některé hoaxy mohou být i nebezpečné, například jeden letitý tvrdí, že když na Facebooku do komentáře napíšete své heslo, tak se nahradí hvězdičkami. Ve skutečnosti tak jen zveřejníte své heslo a někdo vám může ukrást účet.
Na hoaxech je nejvíc nepříjemné a nebezpečné, že jsou schopné se masově šířit. V dřívější době hlavně jako řetězové e-maily, dnes spíš po sociálních sítích.
V českém jazyce jsou dostupné velmi povedené weby www.hoax.cz a manipulatori.cz, které se hoaxům věnují. V zahraničí jsou to pak například internetové prohlížeče www.hoax-slayer.com, www.hoaxbuster.com či www.hoaxes.org. |
Podklady ke stažení
-
V digitálním světě | Aktivita: Pravda, nebo ne?
Aktivita (45 min) - Žáci si díky ní uvědomí, že ne všechny informace na internetu jsou pravdivé a že musí k informacím přistupovat kriticky.
Stáhnout soubor (file) -
Infolist: Hoax a fake news
Poplašná zpráva, novinářská kachna, kanadský žertík nebo zkrátka jen podvod. Patříš k těm, kdo jim snadno naletí?
Stáhnout soubor (file) -
Příručka pro učitele a rodiče: Jak si ověřit informace na internetu
Příručka vznikla v rámci projektu E-Bezpečí proti hoaxům a fake news v prostředí české školy.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Otázky a odpovědi: Pravda, nebo ne?
Jak posoudit důvěryhodnost mediálních sdělení? Důvody publikování fakenews. Postihy za publikování nepravdivých zpráv.
Stáhnout soubor (file) -
V digitálním světě | Pravda a lež na internetu: metodické náměty na výukové aktivityStáhnout soubor (file)
-
Příručka pro děti a rodiče: Surfařův průvodce po internetu
Mediální příručka pro lepší orientaci na internetu, kterou vydal projekt ZVOL SI INFO mapuje pět základních přešlapů dezinformací a propagandy.
Stáhnout soubor (file)
Videa
-
V digitálním světě: Pravda, nebo ne?
Filip a Kocour táhnou do boje za záchranu světa před tajným spiknutím mravenců a mimozemšťanů. Při brouzdání internetem totiž nalítli na důvěryhodně vypadající ‚fake news‘. Další díl seriálu radí, jak se v dnešní záplavě informací na webu orientovat a odlišit pravdu od fám a dezinformací. Ve svobodném prostoru internetu je totiž možné narazit na mnoho verzí téže události a dřív, než považuji informaci za pravdivou a pošlu ji dál, je dobré držet se několika zásad ověřování pravdivosti.
Stáhnout soubor (video) -
Umění dezinformací a polopravd
Chcete vědět víc o dezinformacích, fake news a dalších nešvarech mediálního světa? Video vzniklo ve spolupráci s E-Bezpečím v rámci projektu MŠMT na podporu vzdělávání učitelů.
Stáhnout soubor (video) -
Čemu (ne)věřit na internetu: média, hoaxy, fake news
Lži a maniuplace se internetem šíří velmi rychle. Jak rozlišit pravdu a lež?
Stáhnout soubor (video)