5/6 Fake news a hoaxy

Jak si ověřit informace na internetu

Illustration

Hoaxy jsou často „podpořené fotografiemi a videi“, které pocházejí z různých zdrojů a jsou naprosto vytržené z kontextu. Zatímco dohledat alternativní názor k článku nebo zprávě je obvykle v silách i průměrně zdatného uživatele internetu, který používá kritické myšlení, s multimediálními poplašnými zprávami to může být oříšek.

Naštěstí existují online stránky jako třeba Tin Eye, které umí vyhledat původ videa nebo fotografie, tedy kdy a kde se poprvé objevila na internetu. Funkci Reverse Image Search (pro obrázky) nebo Reverse Video Search (pro videa) má dokonce i sám Google. Stačí si obrázek stáhnout do počítače a pak ho zase nahrát do libovolného Reverse Image Search vyhledávače. Ukáže vám původní webovou stránku i s texty, které se k obrázku nebo videu pojí.     

Už samo vyhledávání podle obrázků v Googlu (Google Images) vám zobrazí skoro všechna použití obrázku, takže snadno odhalíte, že na různých webech byl použit v různém kontextu.

Podklady ke stažení

Videa

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.