2/6 Fake news a hoaxy

6 tipů jak na fake news a hoaxy

Illustration
  1. Nevěřte všemu, co říkají nebo sdílejí vaši přátelé a známí. I oni se museli k informaci nějak dostat a nikdy nevíte, jak moc si její pravdivost a zdroj ověřili. Ruku na srdce, ověřujete si vy pravdivost každé informace? 
  2. Používejte selský rozum a vždy si položte otázku, „jak moc pravděpodobné to je.“
  3. Ověřujte si informace z internetu, a vlastně informace z jakéhokoli zdroje. V online prostředí to platí hlavně u komentářů, článků, videí a fotek.  
  4. Naučte se rozlišovat mezi důvěryhodnými a nedůvěryhodnými zdroji, například dezinformační weby od seriózních médií regulovaných etickými kodexy a zákonem. Pokud si nejste jistí, vyhledejte si zprávu v Googlu. Pokud o události píší i jiná média, která znáte, je s největší pravděpodobností pravdivá. Pokud se jedná o fake news, je šance, že na to už někdo upozornil. Pak vám vaše podezření potvrdí i Google.  
  5. Nesdílejte a nelajkujte posty a články bez rozmyslu.
  6. Naopak, pokud na fake news nebo hoax narazíte, upozorněte na tento fakt v komentáři a nahlaste příspěvek jako škodlivý obsah. Většina aplikací a sociálních sítí tuto funkci má.  

Podklady ke stažení

Videa

Máte dotaz, nápad nebo zájem o novinky?

Stačí nám napsat, nebo jen zaškrtnout souhlas k odběru novinek. O zbytek se postaráme.

Informace o zpracování osobních údajů, včetně informací o právech subjektů údajů a způsobech jejich uplatnění, jsou k dispozici v dokumentu Zásady zpracování osobních údajů.