Zpět na webový portál

Konspirační teorie (9/11)

Konspirační teorie jsou přesvědčení, že určité události nebo situace ve společnosti tajně manipuluje skupina vlivných lidí, kteří mají nekalé úmysly. Podle Evropské komise (lidově řečeno „konspiračky“) mají 6 společných charakteristických znaků:

✅ Předpokládají, že existuje tajný plán – spiknutí.
✅ Za plánem stojí skupina vlivných lidí – konspirátorů.
✅ Na podporu dané teorie předkládají „důkazy“.
✅ Lživě tvrdí, že se nic neděje náhodou, že nic není tak, jak se jeví, a vše spolu souvisí.
✅ Nabízejí černobílé vidění světa – rozdělují ho na dobro a zlo.
✅ Svalují vinu na určité lidi nebo skupiny osob.

Několik bizarních a hojně šířených konspiračních teorií:

Finsko neexistuje

Jednou z nejbizarnějších konspiračních teorií je tvrzení, že Finsko neexistuje. Co je na mapě zaneseno jako tato severská země, je prý kus Baltského moře, který Japonsko a Rusko společně využívají k rybolovu a potají z něj těží ropu. 

Japonci a Rusové pak tvrdí, že se tam nachází skandinávská země, aby udržely další rybářské lodi v uctivé vzdálenosti. Navíc podle teorie uplácí okolní státy, aby o jejich spiknutí mlčely. Obyvatelé Finska a ti, co si myslí, že Finsko navštívili, prý podlehli manipulaci, protože nikdy ve Finsku nebyli a ve skutečnosti žijí a navštěvují východní Švédsko.

V tomto případě není třeba dlouze obhajovat, proč je tato teorie lživá. Finsko je suverénní stát, do kterého si můžete zajet na výlet nebo jej například najdete na snímcích Google Earth z vesmíru. 

 

Plochá Země

Teorie ploché Země určitě není něco nového. V historii mnoho na sobě nezávislých kultur věřilo, že Země není rotující elipsoid, ale spíš létající disk. Plochá Země byla společná víra ve starověkém Řecku, stejně tak jako v Indii, Číně a v mnoha domorodých kulturách. 

Básník Homér, filozof Thales nebo zakladatel teorie atomů Démocritos popsali Zemi jako plochou. Nicméně od 6. století se teorie ploché Země začala postupně vyměňovat za Zemi sférickou. Jakmile se dostaneme přes 4. století a přes Aristotela, většina populace ví, že je Země kulatá. Teorie ploché Země se tedy udržela jen jako malá tradice mezi menším počtem lidí. 

Když pomineme fotografie z vesmíru a všemožné vědecké důkazy o tom, že Země placatá není, tak nám na ověření jejího sférického tvaru postačí jednoduchý experiment s dvěma stejně velkými kolíky a „kamarádem na telefonu“.

Nejprve jeden z nás zapíchne do země kolík například v Brně a druhý v Madridu ve Španělsku nebo dokonce v Austrálii. Poté porovnáme stíny těchto dvou kolíků a zjistíme, že je každý stín jinak velký. Kdyby byla Země plochá, oba kolíky by měly stejný stín, protože by byly umístěny ve stejném úhlu vůči Slunci. 

 

Ptáci neexistují

Birds aren’t real v překladu ptáci nejsou skuteční je hnutí, podle kterého nechala CIA v roce 1959 zavraždit všechny ptáky v USA a nasadila místo nich roboty. S tím se pojí i teorie proč byl zabit americký prezident prezident J. F. Kennedy. Jednoduše proto, že byl proti tomuto tahu CIA, a tak na něj organizace uspořádala atentát. Přívrženci teorie si pak můžou na podporu rozšiřování povědomí o tom, že ptáci nejsou skuteční, koupit tričko nebo klobouk.

Stejně jako u teorie, že Finsko neexistuje, se jedná o absolutní nesmysl, který si můžeme ověřit na každé procházce přírodou. 

 

 

Podklady ke stažení

Videa