Zpět na webový portál

Manipulace s fotografiemi (7/11)

Manipulace s fotografiemi jsou běžnou praxí při šíření nepravdivých zpráv. Kromě úprav v grafických programech ale existují i další způsoby, jak pomocí snímků překroutit pravdu, aniž by vůbec dezinformátoři museli otevřít Photoshop. Níže vám představíme nejčastější způsoby.

Manipulace ořezem

Na první pohled jsou tyto fotografie v pořádku. Nevypadají upraveně, přesto jsou ale zavádějící. Jedním ze základních pravidel fotožurnalistiky je pořídit takovou fotku, která odpovídá tomu, co se na místě skutečně děje. Bohužel už ale nikdo neovlivní, zdali následně snímek někdo nezneužije a třeba jej neořízne. Samotným ořezem se může radikálně změnit vyznění celé fotografie

Na tomto příkladu můžete vidět snímek vojáka, který dostává vodu. Pokud byste ale fotografii ořízli, můžete získat dva úplně jiné příběhy (viz ořez nalevo a napravo).

Zdroj: Facebook

 

Manipulace s úhlem vyfocení

Někdy může být fotka zavádějící už pouhým způsobem, jakým je vyfocena. Šikovný manipulátor si totiž může například pohrát s perspektivou. Lidi, zvířata či předměty na fotografii, které umístíte blíže k objektivu, pak mohou působit, že jsou větší než ve skutečnosti. 

Příkladem je tento snímek. Fotografie se šířila s textem, který tvrdil, že na obrázku je obrovská krysa. Ve skutečnosti ale jen autor zvíře přiblížil k objektivu, aby vypadalo větší než ve skutečnosti.  

Zdroj: Twitter/Yahoo News

 

Úprava fotografie, fotomontáž

Část fotek, které doprovázejí hoaxy, je upravená například ve Photoshopu. Na první pohled takové fotografie vypadají reálně. Někdy úpravy vznikají kvůli pobavení (například ty od českého autora TMBK). Jindy ale mohou vyvolat strach, nebo třeba poškodit značku. 

Na Facebooku se jako lavina šířil snímek lva, který leží na břiše a je spoutaný. Fotografie měla dokazovat, že při natáčení úvodní znělky filmů studia MGM byl týrán lev. Ve skutečnosti ale na upravené fotce leží lev Samson ze ZOO Hai Kef. Podstoupil vyšetření na takzvaném CATscanu, jak můžete vidět na obrázku vpravo. 

Zdroj: Snopes

 

Vytržení z kontextu

Fotografie není ořízlá, upravená, ani vyfocená z manipulativního úhlu, přesto manipulativní může být. Jedná se o častou techniku dezinformátorů, kdy fotografii vytrhnou z kontextu. Stačí vzít už existující fotografii a vymyslet si k ní vlastní (nepravdivý) příběh. Takový hoax pak vypadá věrohodněji, protože je doprovázen snímkem, který působí jako důkazní materiál. Podobných hoaxů najdete na internetu stovky, tisíce a často mají velká množství sdílení a reakcí.

Na vytržení z kontextu ve svém článku upozornili Manipulátoři. Fotografie původně měla jako vtip ukazovat, že se na pražské Náplavce objevilo mnoho migrantů se stany. Fotografie po chvíli začala budit rozruch a sdílely ji tisíce lidí. Ve skutečnosti je ale na fotografii starší snímek z Paříže.

Zdroj: Facebook

 

 

Další konkrétní příklady manipulace s fotografiemi: 

Snowball

Jmenuje se Snowball a patří pyšnému majiteli jménem Rodger Degagne. Poprvé se fotka čtyřicetikilové kočky objevila na internetu na začátku druhého tisíciletí a vzbuzuje ohlasy dodnes. Je ale fotka reálná?

Zmiňovaný muž si nejprve adoptoval zvíře, úplně normálních rozměrů, které našel nedaleko kanadské jaderné laboratoře. Jenže to později porodilo kotě. Spíše než kotě se ale narodila obrovská kočka. Se Snowball se vyfotil a umístil snímek na internet a strhla se lavina.

Muž snímek upravil a poslal jej e-mailem přátelům. Chtěl je pobavit a nikdy ve skutečnosti nechtěl rozšířit falešnou zprávu s takovým dosahem. Fotka kocoura vzbudila obrovský zájem.

V květnu 2001 se ale vše vysvětlilo. Ve skutečnosti se jednalo o kočku dcery Cordella Hauglieho. Kocour se jmenoval Jumper a vážil zhruba čtvrtinu udávané váhy. Aby vtipálek dokázal, že se tentokrát nejedná o fake news, vyfotil se s kocourem znovu. I tak stále dostává VIP pozvánky na výstavy koček.

Doufáme, že jste si pravost fotografie jednoduše ověřili, pokud ne, pod tímto odkazem najdete postup, jak na to. 

Zdroj: FacebookO hoaxu o Snowball si můžete více přečíst zde.

Bonsai koťátka

Podobných hoaxů se zvířaty se ale internetem šířilo mnohem více. Někteří z vás možná slyšeli o bonsai koťátkách.

Zdroj: Facebook

„Jakýsi Japonec v New Yorku chová a prodává kočky, kterým se říká BONSAI KOTÁTKA. Nevypadalo by to tak špatně, kdyby tyto kočičky nekrmil prostředky na uvolnění svalu a nestrkal je do lahví, kde jsou zavřeny celý život !!!“ 

Tak zněla část hoaxu, který se šířil nejenom českým internetem. Dozvíme se, kočky rostou ve speciálních lahvích. Podle jejich tvaru se jim formují kosti. Když jsou větší, nemohou se už ani hýbat. Poté slouží jako dekorace. Hoax odkazoval i na webové stránky, kde se o bonsai kočičkách zájemci mohli dozvědět více. Dokonce zde byla i videa a fotky. Stránka ale byla pouhým vtipem.

Popálený pes 

Jedním z vtípků, kterému ale někteří lidé začali věřit, byl i popálený pes. Tento chlupatý chudáček se vážně popálil, když zachraňoval svoji rodinu z hořícího domu. Všechny zachránil, ale tvrdě na to doplatil. Pokud budou lidé příspěvek zveřejněný na sociální síti Facebook sdílet nebo lajkovat, dostane se pejskovi modlitby.

Po zveřejnění fotky se strhlo šílenství. Lidé ji začali hromadně sdílet a na objevovala se pod ní hromada soucitných komentářů. Příspěvek přesdílelo přes sto tisíc lidí. Lajkovaly jej další desetitisíce uživatelů. Popálenina je ale ve skutečnosti šunka položená na obličeji psa. I tak ale někteří tento humor nepochopili a fotku s vážností sdíleli

Zdroj: Facebook

 

Putin a medvěd 

Falešné fotky se ale netýkají jen zvířat. Upravený snímek prezidenta Ruské federace Vladimira Putina obletěl celý svět. Na původní fotce přitom jede na koni. Zde už se jednalo o tak jasný vtip, že snad nikdo nevěřil, že by byla  reálná. Zajímavé ale je, že se k fotce vyjádřil i Putin osobně. „Víte, už jsem viděl mnoho svých fotek, jak jedu na medvědovi, a to přesto, že jsem na něm nikdy neseděl, takové snímky už existují.“

Zdroj: Facebook

 

Poloviční kočka 

Poloviční kočka se objevila v Kanadě. Co myslíte, už ji vědci zapisují jako nový živočišný druh? Kdepak. Snímek, který se šířil sociálními sítěmi, údajně pocházel z Google Maps. Někdy se stane, že fotky zkreslí. To by bylo možné vysvětlení. Otázka tedy zní: procházela se okolo auta Googlu s kamerou dvounohá kočka? 

Ve skutečnosti bylo všechno jinak. Snímek vytvořil neznámý vtipálek. Upravil fotografii kočky Thumbeliny z Ottawy.

Pokud jste nám skočili na špek a mysleli jste si, že jsou titulek a snímky pravdivé, doporučujeme si je vždy ověřovat. Jak na to, se dočtete pod tímto odkazem

 

Zdroj: DailyMail 

Podklady ke stažení

Videa