Zpět na webový portál

6 tipů, jak na fake news a hoaxy (2/11)

✅ Nevěřte všemu, co říkají nebo sdílejí vaši přátelé a známí. I oni se museli k informaci nějak dostat a nikdy nevíte, jak moc si její pravdivost a zdroj ověřili. Ruku na srdce, ověřujete si vy pravdivost každé informace

✅ Používejte kritické myšlení a vždy si položte otázku, „jak moc pravděpodobné to je.“

✅ Ověřujte si informace z internetu, a vlastně informace z jakéhokoli zdroje. V online prostředí to platí hlavně u komentářů, článků, videí a fotek.  

✅ Dávejte si pozor na manipulace obrazem. Není obrázek použit v jiném kontextu? Není upravený nebo oříznutý? S ověřením vám může pomoci například aplikace Google obrázky nebo TinEye.

✅ Naučte se rozlišovat mezi důvěryhodnými a nedůvěryhodnými zdroji, například dezinformační weby od seriózních médií regulovaných etickými kodexy a zákonem. Pokud si nejste jistí, vyhledejte si zprávu v Googlu. Pokud o události píší i jiná média, která znáte, je s největší pravděpodobností pravdivá. Pokud se jedná o fake news, je šance, že na to už někdo upozornil. Pak vám vaše podezření potvrdí i Google.  

Nesdílejte a nelajkujte posty a články bez rozmyslu. Hoaxy, dezinformace a manipulace se typicky snaží cílit na lidské emoce, tak aby je čtenáři bez většího přemýšlení sdíleli dál. Proto si před každým sdílením řekněte: „Proč chci tuto informaci sdílet dál? Je přínosná nebo jen působí na mé emoce?“

✅ Naopak, pokud na fake news nebo hoax narazíte, upozorněte na tento fakt v komentáři a nahlaste příspěvek jako škodlivý obsah. Většina aplikací a sociálních sítí tuto funkci má.  

Podklady ke stažení

Videa