Zpět na webový portál

Hoax je cizí slovo pro podvod, výmysl, podvrh, často i poplašnou zprávu. Ty původní měly málokdy za cíl uškodit, spíše šlo o zábavu. Jejich tvůrce se bavil vymýšlením něčeho, co se poté řetězově šířilo. Příkladem vtipného hoaxu mohou být photoshopem upravené obrázky se zvířaty neobvyklých velikostí.

Jedním z nebezpečných hoaxů je všeobecně známá „Modrá velryba”. Při něm údajně mládež plnila různé úkoly, které se stupňovaly až k sebevraždě. 

Nejčastěji se v dnešní době objevují hoaxy, které se šíří jako dezinformace internetem, přestože jsou často absurdní. Sem patří například hoax o tom, že se gumičky do vlasů vyrábějí z použitých prezervativů a šíří HIV. Nebo třeba to, že Jan Werich se v roce 1938 v Československém rozhlase vyjadřoval k mohamedánům. Podobně se objevila i nepravdivá zpráva o oční nemoci na Náchodsku. Její výskyt nebyl potvrzen, přesto se internetem šířila lavinově.

Jak už jsme uvedli, některé mohou být pro uživatele internetu, jejich osobní údaje a někdy i peněženky nebezpečné. Příkladem je letitý hoax, který tvrdí, že když na Facebooku do komentáře napíšete své heslo, tak se nahradí hvězdičkami. Ve skutečnosti tak jen zveřejníte své heslo a někdo vám může ukrást účet. 

"Jsi to ty?"

Na podobném principu se na Facebooku šířila podvodná zpráva „Jsi to ty?“. Přicházela od facebookového přítele a tvrdila, že má informace nebo obsah týkající se oběti. Aby uživatel zjistil, jaké jeho osobní informace se na internetu objevily, musel kliknout na odkaz ve zprávě. Po otevření ale žádné video nenašel, naopak byl jeho počítač napaden malwarem nebo se mu podvodníci pokusili ukrást přihlašovací údaje na Facebook. Na hoaxech je nebezpečné a nepříjemné, že jsou schopné se masově šířit. V dřívější době hlavně jako řetězové e-maily, dnes po sociálních sítích.

Sanitka, která unáší lidi 

Samostatným jevem jsou pak takzvané urban legendy neboli městské legendy. Jedná se o pravdivě působící příběhy, které mezi sebou lidé sdílejí. Často jsou spojovány s konkrétním místem. Mezi nejznámější městskou legendu patří třeba ta o černé sanitce, která po nocích jezdí ulicemi a unáší lidi.

V českém jazyce jsou dostupné velmi povedené weby hoax.cz a manipulatori.cz, které se hoaxům i městským legendám věnují a vysvětlují.

V zahraničí fungují například internetové prohlížeče www.hoax-slayer.com, www.hoaxbuster.com či www.hoaxes.org.


 

Podklady ke stažení

Videa