Zpět na webový portál

​​​​​Webové články a příspěvky na sociálních sítích, které se tváří jako zpravodajství, ale šíří výmysly nebo polopravdy, se označují jako fake news (doslova falešné zprávy).

Jsou postavené na lžích a výmyslech, v mnoha případech jsou dílem cizích zpravodajských služeb, které se tak snaží ovlivňovat veřejné mínění, například i přímo volební výsledky. Fake news jsou primárně zveřejňované na pochybných dezinformačních webech a sdílené pod falešnými účty na sociálních sítích. Odtud jsou pak šířené skutečnými lidmi, kteří si často manipulace s realitou nejsou vědomi a v dobré víře informace sdílí mezi své přátele. Pokud si proto všimnete, že kamarád nebo známý sdílel fake news, upozorněte ho na to v komentáři nebo soukromé zprávě.  

Neklamným znakem, že jste narazili na fake news, je například tvrzení, že „oficiální média o tom nepíší“ (nemohou, protože o lžích nepíší) nebo „co když je to pravda“ (není a nebývá těžké si to ověřit). Stejně tak jako časté využívání skutečných událostí, které jsou ale pozměněny, například když se fotografii nebo videu přisoudí úplně jiný význam. Typickou větou u falešných či zkreslených zpráv bývá také „píšeme bez cenzury“, nebo dokonce „není to pravda, ale mohla by být“.

Jen na české dezinformační scéně působí téměř 40 webů, které jsou buď přímými tvůrci dezinformací a manipulací, anebo „jen“ přebírají svůj obsah od stejně laděných platforem. Většinou jde o weby, které moc lidí nezná. Problém ale nastává, když některou z nepravd přejmou zavedená média s širokým (často celostatním nebo celosvětovým) publikem. Podobným situacím sice dochází zřídka, ale stávejí se, proto je dobré kriticky hodnodnotit všechny informace.

Šíření fake news může být někdy trestné, řada z nich jsou poplašné zprávy a pomluvy. Lidé, kteří šíří fake news, si často neuvědomují, že se stávají nástroji cizích zpravodajských služeb, nebo prostě někoho, kdo je zneužívá pro dosažení vlastních cílů. Navíc 6 z 10 lidí sdílí a šíří články, které nečetli, jen podle titulku. Titulky totiž tvoří zkratku, a ta často bývá zavádějící. Působí skandálně, ale když si pak přečteme celý článek, zjistíme, že realita až tak skandální není. Bohužel právě podvratné weby a bulvární média, které nejsou právě proslulé pravdomluvností, umí s názvy článků zacházet nejobratněji.  

Většinu fake news je snadné odhalit. Stačí se podívat na skutečné seriózní zpravodajství (veřejnoprávní i soukromé) a porovnat popis události na více zdrojích. Běžné je i to, že fake news je už dávno odhalena a vyvrácena, stačí si přes internetový vyhledávač najít potřebné informace. Na internetu je navíc řada webů, které se tématu fake news věnují – vyvracejí je, rozkrývají zdroje i důvod existence.

O webech české dezinformační scény se dočtete mimo jiné v článcích na stránkách FORUM24Evropské hodnoty nebo třeba Lupa.cz

Podklady ke stažení

Videa